Az épület hőenergia-mérlege
Egy épület fűtéséhez felhasznált energia több tényezőtől függ:
• A határolószerkezeteken hőátbocsátással távozó energiaáramok összege, amit transzmissziós hőveszteségnek nevezünk, jele a Qt mértékegysége [W].
Qt = Σ AUr (ti – te)
Ahol, az A határoló felület nagysága [m2], az Ur a határolószerkezet rétegrendi hőátbocsátási tényezője [W/(m2*K)], ti mértékadó belső, te mértékadó külső hőmérséklet [°C].
Egy épület esetében a hőveszteségeinek legnagyobb hányada, kb. 30% a külső falakon át távozó transzmissziós veszteség. A fenti összefüggésből kiolvashatjuk, hogy az U érték csökkentésével tudjuk a transzmissziós veszteséget minimalizálni. Ebből következőleg minél kisebb az U értéke, azaz minél jobban hőszigetelünk, annál nagyobb lesz a megtakarítás. U érték kalkulátorral könnyen kiszámolható (tizedesvessző esetén csak pont használható):
U érték kalkulátor
A különböző határoló felületekhez tartozó α (alfa) hőátadási tényezőt a következő animáció segítségével könnyen meghatározható:
Hőátadási tényezők
A vastagabb hőszigetelés = nagyobb megtakarítás képlet igaz is, addig még a hőszigetelő réteg vastagságának növelése, vagy jobb minőségű hőszigetelő anyag felhasználásának többlet költségét fedezi a várható megtakarítás.
Az optimális szigetelési vastagság meghatározásának alapelvét mutatja be az ábra:
A hőszigetelés optimálás elve
Azt, hogy milyen szigetelő anyagot használunk, azt a meglevő szerkezet, a rendelkezésre álló hely, illetve előírások (pl. Országos Tűzvédelmi Szabályzat) hatozza meg.
A hőszigetelő anyagok legfontosabb jellemzői:
- λ hővezetési tényező, az anyag hővezető képességét jellemzi 10 °C-on.
- r testsűrűség, az anyagok egy m3-nyi mennyiségének súlya.
- nedvességfelvétel, az anyagok pórusaiban meghatározott körülmények között felvett nedvesség térfogat %-ban.
- nyomószilárdság, műanyagalapú haboknál a 2%, és 10% összenyomódáshoz tartozó feszültség mértéke.
- hőállóság, tűzállóság, az a hőmérséklet határ ameddig az anyag megőrzi eredeti tulajdonságait.
Természetesen nem csak a külső falakat szigeteljük le, hanem egyéb lehűlő felületeket is, mint például padlásfödém, vagy pincefödém, tetőtér beépítés esetén a tetősíkot is.
• Hőhidak okozta hőveszteség, amely anyagváltás, keresztmetszet változás, vagy a határolószerkezetek csatlakozó élei mentén kialakuló többdimenziós hőáramok okozta veszteség. A táblázat különböző jellegzetes hőhidak tájékoztató értékeit mutatja be.
Vonalmenti hőátbocsátási tényezők
SZÁMÍTÁSA:
Qhh = Σlψl (ti – te)
Ahol, l a csatlakozó él, hőhíd hossza [m], az ψl a vonalmenti hőátbocsátási tényező [W/(m*K)], ti mértékadó belső, te mértékadó külső hőmérséklet [°C].
Filtrációs, más néven szellőzési veszteség, amit a beépítési, csatlakozási hibákból és a szellőztetésből bekövetkező levegőáramlás miatt jön létre. Ezen veszteségek által a helyiségből, épületből eltávozó hőáram.
Qsz = ρcnV (ti – te)
Ahol, a ρ a levegő sűrűsége [kg/m3], c a levegő fajhője [J/(kg*K)], n a helyiség légcsereszáma [1/h], V a helyiség térfogata [m3], ti mértékadó belső, te mértékadó külső hőmérséklet [°C].
A légcsereszám és a fűtési energiaszükséglet összefüggése [14]
Sugárzási hőnyereség, a szoláris sugárzást átbocsátó határolószerkezeteken át bejutó energiaáram:
Qs = ΣAtI*g
Ahol az At a transzparens szerkezetek felülete [m2], I a sugárzás intenzitása [W/m2], g a transzparens szerkezet naptényezője.
Belső hőnyereség, a nem fűtési célú hőforrásból (ember, világítás, elektromos berendezések) származó energiaáram. Jele a Qb mértékegysége [W].
Az épületgépészeti rendszerek teljesítménye, jele QG [W].
Az egyensúly feltétele:
Qt + Qhh + Qsz + Qs + Qb + QG = 0
A pillanatnyi időjárás és az üzemeltetési körülményektől függően, az egyenlet egyes tagja negatív, másik tagjai pozitív előjelűek. A kívánt belső hőmérséklet függvényében a gépészeti rendszernek a teljesítményének akkorának kell lennie, hogy az egyensúlyi feltétel bekövetkezzen.
Az egyensúlyi feltételekből is látszik, hogy az épület tervezésén, a beépített anyagok felhasználásán, és a kivitelezés minőségén, a nyereségek mennyiségén múlik, hogy a beépített épületgépészeti rendszer működését minimálisra csökkentsük.
Nyílászárók
Minden emberi tartózkodásra alkalmas épületbe megfelelő mennyiségű és minőségű nyílászárót kell betervezni a megfelelő mennyiségű természetes fény biztosítása érdekében. Éppen ezért nem mindegy, hogy a betervezett és beépített nyílászárók, milyen technikai paraméterekkel rendelkeznek. A 14. ábrán láthattuk, hogy egy korszerűtlen régi típusú (pl. kapcsolt gerébtokos) nyílászáró esetén az aszimmetrikus sugárzás kialakulása miatt,még a magas belső levegő hőmérséklet mellett is kellemetlen lehet a komfort érzet.
Hőérzet hőmérsékletek függvényében
Ezt támasztja alá a táblázat is:
Különböző típusú ablakok jellemzői
Látható, hogy a különböző, egyre jobb üvegezésű ablakok esetén, a belső felületi hőmérséklet, hogyan nő az üvegezés U értékének csökkenésével.
Nyílászárók esetében nem csak a transzmissziós veszteségért felelős U érték a lényeges, hanem beépítésből, a nyitószerkezetek esetleges helytelen működéséből, és a keret, ablak nem megfelelő tömítettségétől függő filtrációs veszteség is fontos veszteségtényező. A táblázat tartalmazza a különböző típusú nyílászárók jellemző légáteresztési tényezőit.
Ezek a tényezők, a beépítés, és technológiától függően változhatnak.
Egy jó minőségű, és tájolású üvegezett nyílászárók esetében, mint transzparens szerkezet szolári nyereséggel is számolhatunk a Qs = ΣAtI*g összefüggés alapján.
A nyereség működését a következő animáció szemlélteti:
A következő ábrán egy 1230×1480 mm-es g=52%, és Uw=0,85 W/(m2K) tényezőjű korszerű ablakra vonatkozó sugárzási nyereség adatokat mutatom be. A mérések a Passivhaus Institut Darmstadt által minősített passzívházablakkal készült.
Nettó nyereség a tájolás függvényében
Látható, hogy délkelettől délnyugati tájolásig az ablakon át távozó transzmissziós veszteséget fedezi, illetve nettó hőnyereséggel is szolgál az ablak, ha árnyékolásmentes. Természetesen évszakonként nem egyenletes a napintenzitása:
Az ábrából jól kikövetkeztethető, hogy különböző minőségű üvegek esetén más és más szoláris nyereséget érhetünk el. A hőtechnikai szempontból legrosszabb ábrán 1 jelölésű üveggel érhetjük el a legnagyobb nyereséget.